2024-5-1 ΤΙΜΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ

Η εργατική Πρωτομαγιά, ημέρα απεργίας και τιμής στους διαχρονικούς αγώνες των εργαζομένων, υπενθυμίζει σε όλους μας την θυσία και την αξία των αγώνων αυτών για μια κοινωνία χωρίς εκμετάλλευση και φτώχεια!

Οι εργαζόμενοι με διαρκείς αγώνες και θυσίες πέτυχαν την καθιέρωση του 8ώρου, την Κοινωνική Ασφάλιση, την κανονική και τις λοιπές άδειες από την εργασία, την υπεράσπιση της μητρότητας, τα συνδικαλιστικά τους δικαιώματα και την δωρεάν πρόσβαση στα κοινωνικά αγαθά της υγείας, της παιδείας και του πολιτισμού.

Αυτές οι κατακτήσεις βρίσκονται διαρκώς στο στόχαστρο των Κυβερνήσεων, ιδίως τα τελευταία έτη, που με διαδοχικά αντεργατικά νομοσχέδια καταργήθηκε το 8ωρο, διαλύθηκε η Κοινωνική Ασφάλιση, θεσπίστηκαν πλήθος εμπόδια στο δικαίωμα της απεργίας και της συνδικαλιστικής δράσης, ενώ διατίθενται ελάχιστα κονδύλια για την Υγεία και την Παιδεία και, εσχάτως, τα δημόσια αγαθά παραδίδονται στην κερδοσκοπική εκμετάλλευση ιδιωτών και funds. Συστρατευμένα στην αντιλαϊκή πολιτική, τα οικονομικά εξαρτημένα ΜΜΕ σιωπούν ή παραπληροφορούν και, όπου αυτό δεν αρκεί, ΜΑΤ και χημικά επιχειρούν να καταστείλουν κάθε συγκέντρωση διαμαρτυρίας.

Στην εφετινή εργατική Πρωτομαγιά η Ευρώπη βρίσκεται σε προεκλογική περίοδο και οι γειτονικοί πόλεμοι μαίνονται ασταμάτητα, σκορπώντας πόνο, θάνατο και καταστροφή σε Παλαιστίνη και Ουκρανία. Η ακρίβεια και η αισχροκέρδεια έχουν κάνει αφόρητη την καθημερινότητα, αφού οι δαπάνες για τρόφιμα έχουν αυξηθεί 37% και ο μισθός ελάχιστα συγκριτικά με το 2011,  ενώ η Κυβέρνηση εμπαίζει τους εργαζόμενους στο Δημόσιο με αυξήσεις-κοροϊδία 38-42 € το μήνα. Κατά την υπερδεκαετή σκληρή μνημονιακή περίοδο, οι εργαζόμενοι στο Δημόσιο Τομέα δεν είχαμε καμία μισθολογική αύξηση, αλλά αντίθετα απανωτές περικοπές αποδοχών, όπως τον 13ο και 14ο μισθό και το πάγωμα των μισθολογικών κλιμακίων της διετίας 2016-2017.

Την ίδια στιγμή δαπανώνται υπέρογκα ποσά για πολεμικούς εξοπλισμούς, προσφέρονται παχυλοί μισθοί σε στελέχη οργανισμών, ενώ αντίθετα οι δημόσιες υπηρεσίες και οι κοινωνικές παροχές έχουν διαλυθεί ή συρρικνωθεί λόγω της διαρκούς υποστελέχωσης και υποχρηματοδότησης και στη συνέχεια ξεπουλούνται σε ιδιωτικά συμφέροντα. Χαρακτηριστικά παραδείγματα αποτελούν τα στοιχειώδη αγαθά της υγείας και της παιδείας, όπου πρόσφατα ψηφίστηκε η αντισυνταγματική ίδρυση ιδιωτικών ΑΕΙ και τώρα διαλύεται πλήρως το ήδη παραμελημένο Εθνικό Σύστημα Υγείας παρά την τραγική εμπειρία της πανδημίας.

Τιμούμε την εργατική Πρωτομαγιά με νέους αγώνες!
Διεκδικούμε αξιοπρεπείς μισθολογικές αποδοχές για αξιοπρεπή ζωή.

Διεκδικούμε:

• Επαρκή βασικό μισθό προς αξιοπρεπή κάλυψη των αναγκών μας.
    Αύξηση 20% του μισθού μας, επαναφορά των δώρων, απόδοση της διετίας 2016-2017, κατάργηση της εισφοράς αλληλεγγύης 2%, απόδοση επιδόματος ανθυγιεινής εργασίας.
  • Αναβάθμιση και στελέχωση των δημόσιων υπηρεσιών, ιδίως της υγείας και της παιδείας.
    Προσλήψεις μόνιμου προσωπικού προς κάλυψη των πάγιων αναγκών.
  • ΟΧΙ στις ιδιωτικοποιήσεις βασικών υποδομών και κοινωνικών παροχών.
  • Δωρεάν υγειονομική περίθαλψη και φαρμακευτική κάλυψη.
  • Δωρεάν Δημόσια Παιδεία, ΟΧΙ στα ιδιωτικά Πανεπιστήμια,
    ΟΧΙ στη λειτουργία των Πανεπιστημίων με ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια.
  • Ασφαλείς και ανθρώπινες συνθήκες εργασίας.
  • Σεβασμός στο δικαίωμα συνδικαλισμού και ελεύθερης έκφρασης των εργαζομένων.
  • Ασφαλείς μεταφορές και επικοινωνίες.
  • Καμία συμμετοχή της Ελλάδας στους πολέμους.

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ     ΣΤΙΣ    ΑΠΕΡΓΙΑΚΕΣ        ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ

Τετάρτη   1 Μάη 2024            ώρα 10.30΄ π.μ.            Πλ. Συντάγματος            (ΠΑΜΕ)
                   »                         ώρα 11.00΄ π.μ.             Πλ. Κοραή                      (ΑΔΕΔΥ)
                   »                         ώρα 11.00΄ π.μ.             Πλ. Κλαυθμώνος            (ΓΣΕΕ, ΕΚΑ)